ZAJÍMAVOSTI (NEJEN) O TRAUMATU


Věra Roubalová - Supervize - podělaná válka

Text Věry Roubalové o jejích zkušenostech se supervizí v době války na Ukrajině.


Martin Mahler - Historická zátěž a smíření

Rozhovor s Martinem Mahlerem pro pořad Spirituála na rádiu mujRozhlas si můžete poslechnout ZDE.


Marek Preiss - 2x o traumatu a transgeneračním přenosu

V impaktovaném časopise Československá psychologie vyšly dva články zaměřená na problematiku traumatu a mezigeneračního přenosu. 


Život za zdí - Projevy a terapie traumatu

Další díl z cyklu Život za zdí pojednává o problematice psychického traumatu. Poslechnout si jej můžete ZDE. Nyní i s ukrajinskými titulky


Život za zdí - Obavy z války a strach z budoucnosti

První část speciálu Život za zdí se věnuje krizi, přesněji krizím, a jejich zvládání vlastními prostředky. Druhá část se zaměřuje na škálu emocí, spojených s válečnou hrozbou. Speciál s PhDr. Danielou Vodáčkovou a MUDr. Tomášem Rektorem si můžete poslechnout ZDE.


Marek Preiss - Vyhnání, vykořenění a změna životní linie: mezigenerační studie

Marek Preiss společně s týmem autorů představují nový projekt (nejen) o transgenetačním přenosu traumatu.


V novém čísle časopisu Psychologie Dnes si můžete přečíst rozhovory a články s některými našimi členy:

Martin Mahler - Válka na Ukrajině a holokaust

Lze se při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny inspirovat dědictvím holokaustu? Co můžeme udělat pro to, abychom negativní dopad nynějšího ukrajinského konfliktu v budoucnosti omezili? A jaký vliv na mezigenerační přenos traumatu má mlčení? Místopředseda pražského Rafael Institutu Martin Mahler nabízí svou zkušenost.

Helena Klímová - Transgenerační přenos

Když hovoříme o transgeneračním přenosu, většinou máme na mysli přenos traumatu. Psychoterapeutka a skupinová analytička Helena Klímová mluví o konkrétních situacích v rodinách, o terapii i psychosomatice. Zdůrazňuje též, že mezi generacemi se nepřenáší jen trauma, ale i pozitivní hodnoty.

Věra Roubalová Kostlánová - Nebát se strachu

Psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová na kazuistice ze své praxe ukazuje, jak pracuje s transgeneračním přenosem traumatu, a nabízí též pohled na to, co při terapii rezonuje v ní samé.

Marek Preiss - I terapeut může ublížit

Psychoterapeuti se snaží dělat všechno pro to, aby klientům pomohli. Navzdory nejlepším úmyslům však někdy narážejí na vlastní limity a nezpracovaná traumata a nemusí být schopni poskytnout trpícím adekvátní péči.


Gabriela Dymešová - Zprávy z Ukrajiny mohou děti děsit jako dřív covid-19

Podle psycholožky Dymešové mohou zprávy o útoku Ruska na Ukrajinu děti traumatizovat. Měly by omezit sledování zpráv. Text pro Českou televizi si můžete přečíst ZDE.


Peter Pöthe - Jak pomáhat dětem s traumatem

Dětský psychiatr a psychoterapeut s bohatými zkušenostmi s uprchlíky a dětmi po traumatech Peter Pöthe sepsal letáky, které se budou hodit například lidem, kteří se rozhodli dětem z uprchlických rodin pomáhat, lze je i příchozím rodinám předávat. V letáku se dozvíte například to, jak poznat traumatizované dítě a jak mu pomoci. Letáky jsou k dispozici v češtině a angličtině a nově i v ukrajinštině.


Věra Roubalová Kostlánová - Speciál o pomoci uprchlíkům

Mamacoffee podcast s psychoterapeutkou Věrou Roubalovou Kostlánovou o tom jak pomáhat, jak pracovat se svými silami, strachy a s traumaty si můžete poslechnout ZDE.


Marek Preiss a Roksana Vintoniv - Jak psychicky ustát válku

Poslední dny jsou kvůli válce na Ukrajině pro mnohé z nás psychicky náročnější. Jak se vyrovnat s dnešní složitou a nepředvídatelnou dobou? Záznam livestreamu Národního ústavu duševního zdraví s psychology Markem Preissem a Roksanou Vintoniv.


Gabriela Dymešová - Psychologická podpora uprchlíků z Ukrajiny

Rozhovor s Gabrielou Dymešovou pro Českou televizi si můžete poslechnout ZDE.


Věra Roubalová Kostlánová - Jak se chovat k uprchlíkům: základy psychologické práce s uprchlíky

Snažíte se pomoci uprchlíkům z Ukrajiny? Ať už to děláte jakoukoliv formou - materiální pomocí, dobrovolnickou prací, poskytnutím střechy nad hlavou či jinak, pomůžeme vám osvojit si základní psychologické principy, které vám pomohou se k uprchlíkům chovat adekvátně situaci a zvládat nápor možná i nečekaných emocí.

Webinářem vás provedou Věra Roubalová Kostlánová a Sylvie Stretti.


Gabriela Dymešová - Jak hovořit s dětmi o válce

Jak mají učitelé, vychovatelé a další pedagogičtí pracovníci komunikovat s dětmi o současném dění na Ukrajině? Poslechněte si nejnovější epizodu podcastu Duševní zdraví (Národní pedagogický institut ČR).


 Foto Josef Kaňka, Český rozhlas
Foto Josef Kaňka, Český rozhlas

Gabriela Dymešová - Jak se mají děti chovat ke svým spolužákům z Ukrajiny a Ruska?

Děti se ptají: Jak se máme chovat ke svým spolužákům z Ukrajiny a Ruska? Odpovídá psycholožka Gabriela Dymešová. Rozhovor pro Český rozhlas (Dismanův rozhlasový dětský soubor) si můžete poslechnout ZDE.


Martin Mahler - O transgeneračním přenosu traumatu

Jakým způsobem se přes generace předávalo trauma holokaustu? Jak se s ním pracuje v terapii? A s čím se musí potýkat potomci takto traumatizovaných lidí? O tom mluvil v Diagnóze F psychoanalytik Martin Mahler.


Marek Preiss - Pozitivní aspekty deprese

Deprese je problém se kterým se bohužel potýká čím dál více lidí. Není to nic, co bychom si přáli zažít my sami nebo u našich blízkých. Může ale mít deprese i svá pozitiva? Webinářem vás provede Marek Preiss. 


Martin Mahler - Slovo na neděli

Krátká zamyšlení na téma Dospělost, Otcovství a mateřství, Odpuštění, Bezmoc či Víra z pohledu psychoanalytika si můžete poslechnout v podcastovém projektu U ambonu, které pořádá hradčanský klášter Fortna.

Marek Preiss - Mechanismy transgeneračního přenosu traumatu

Článek v časopise Vesmír o transgeneračním přenosu traumatu si můžete přečíst zde.


MUDr. Petr Riesel - Étos života

Uveřejňujeme další krásný text dr. Riesela.


František Kostlán - Můj holocaust

Článek v časopise Babylon revue - k přečtení zde.


MUDr. Petr Riesel - Příspěvek k úsilí přispět k zdravějšímu životu

Vlastní text o dlouholeté zkušenosti s léčbou drogové závislosti.


Věra Roubalová Kostlánová - Strach a naštvání

Článek v časopise Přítomnost - k přečtení zde.


Věra Roubalová Kostlánová - Covid a generace po holocaustu

Článek v časopise Terezínská iniciativa si můžete přečíst zde (č. 104, březen 2021 , str. 17-19).


Hana Junová a Helena Klímová - A bylo to dobré

Fortna vysílá - dobrá slova těchto psychoterapeutek pro neobvyklou dobu vznikla na jaře 2020. Poslechnout si je můžete zde.