O NÁS
Rafael Institut (dále jen RI) je společenství psychoterapeutů a pracovníků pomáhajících profesí, které spojuje odborný zájem o léčbu a prevenci psychického traumatu, včetně jeho transgeneračního přenosu. Někteří mají se zvládáním traumatu osobní nebo rodinnou zkušenost a zblízka znají procesy mezigeneračního předávání traumatu, např. z holocaustu druhé světové války, jiní se touto problematikou již dlouhodobě zabývají.
Na základě našich zkušeností jsme se rozhodli své znalosti a dovednosti o psychologii traumatu poskytovat co nejširšímu okruhu odborné i laické veřejnosti prostřednictvím různorodých aktivit: pořádáním Komplexního vzdělávacího programu a pravidelných přednášek s diskuzemi, nabídkou odborné terapeutické pomoci, publikováním odborných textů a dalšími osvětovými akcemi.
"Je čas vytvářet společenskou kulturu pomáhání. Genocidu, která se v
minulém století odehrála, nelze vzít zpět a zlo, které s sebou
přinesla, je třeba proměňovat v dobro. Proto je nezbytné všechna
dostupná zjištění o člověku i všechny prožité zkušenosti použít pro
prevenci dalšího zla." (Helena Klímová: z Preambule Rafael Institutu)
Naše projekty
Komplexní vzdělávací program v psychoterapii
- Výcvik a vzdělávání v prevenci a terapii psychotraumatu budoucích i stávajících profesionálů, zejména pak těch, kteří se zabývají či hodlají zabývat vztahy mezi lidskými skupinami a psychotraumatem způsobeným především následkem skupinového násilí.
- Více k projektu naleznete zde.
Rafael Centrum - psychoterapie
- Individuální a skupinová psychoterapie následků traumatu holocaustu a jeho mezigeneračního přenosu. Intervizní setkávání terapeutického týmu.
Odborné a občanské aktivity
- Dialog s veřejností nad výsledky odborných prací o psychotraumatu i nad některými občanskými tématy. Jednou měsíčně organizujeme přednášky a diskuse, jednou ročně seminář se zahraniční účastí, oboje ve spolupráci se spolkem IRENE. Kromě toho také publikujeme a vystupujeme jako jednotlivci.
- Více k projektu naleznete zde.