Na vině je Osvětim - Rodinná vyprávění

06.12.2022

Milí přátelé,

zveme vás srdečně na uvedení knihy "Na vině je Osvětim - Rodinná vyprávění", kterou z polského originálu přeložila Renata Šerek. Knihu vydává spolek IRENE. Večer se koná v rámci pořadů kontinuálního vzdělávání, v neděli 11. prosince 2022 v 18.00 v prostorách Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, Praha 1, Maiselova 15, 3. patro.

Jakkoli o Osvětimi či obecně o tématu šoa naši čtenáři patrně četli už mnoho, tato nová knížka pro ně může přinést zajímavé překvapení: rozhovory s potomky přeživších jsou vedeny stručně, věcně, s přirozeným vcítěním, nicméně výsledným pocitem čtenáře není ani deprese ani pocit opakovaného známého: tyto rozhovory vedle spolucítění budí i obdiv, přinášejí nové informace, nová poznání - a novou naději. Taková četba se hodí i pro chvíle sváteční. Vedle knížky samotné může návštěvníky nedělní přednášky zaujmout i zkušenost překladatelky, kteráza námi přijede z Brna, aby knížku uvedla.

Knihu "Na vině je Osvětim", jakož i další publikace z nabídky Irene Press budete moci zakoupit na místě. Lze též objednávat na adrese info@spolekirene.cz.


Kniha Na vině je Osvětim - rodinná vyprávění je kniha rozhovorů, které zachycují zkušenosti a pocity dětí vyrůstajících s rodiči, kteří přežili holocaust. Rozhovory rozkrývají, v jaké atmosféře tato druhá generace vyrůstala a jak se seznamovala s tím, co zažili její rodiče. Rozhovory se velmi citlivě snaží zachytit, jakým způsobem se zkušenosti jejich rodičů odráží i v jejich již dospělých životech a rovněž jak se jim v současnosti daří, z čeho čerpají radost a naději do budoucna. Autor Mikołaj Grynberg sám patří do druhé generace a otevřeně mluví o svém rodinném zázemí, které ho dovedlo k profesnímu zájmu o holocaust a o následky, jaké v lidech tato dějinná zkušenost zanechala. Původním vzděláním je psycholog a profesí fotograf a spisovatel. Do jeho portfolia také patří kniha věnovaná rozhovorům s přeživšími a fotoreportáž z tábora v Osvětimi, kde se v průběhu jednoho roku ptal návštěvníků, proč muzeum navštěvují a jaké emoce v nich příjezd a pobyt na tomto místě vyvolává.

Knihu představí její překladatelka Renata Šerek.

Kniha vychází za finančního přispění Nadačního fondu obětem holocaustu a Nadace Židovské obce v Praze.